Exkurze do firmy JIHOSEPAR a.s. ve Vimperku (Sluníčka)

V pátek 29. dubna 2022 se uskutečnil zájezd do recyklačního závodu Jihosepar, a.s., sídlícího nedaleko města Vimperk. Této akce se zúčastnili žáci naší ZŠ i předškoláčci z MŠ. Cesta autobusem trvala něco přes hodinu, takže naše exkurze začala po půl desáté.

Ve školícím a informačním centru firmy (učebny pro cca 50 osob) se děti dozvěděly mnohé zajímavé informace z oboru odpadového hospodářství a recyklace tří základních surovin: papíru, skla a plastů. Děti kladly školiteli zajímavé dotazy, které se týkaly nakládání s odpady. Například jsme se dozvěděli, že sklo se dá recyklovat bez omezení, ale papír má pouze omezený cyklus pro znovupoužití. Plasty se třídí podle druhu použité suroviny (polyetylen, polypropylen, PET, atd.). Například nápojové láhve, takzvané „PETKY“, se v závodě musí třídit podle barev. Po přednášce se děti oblékly do reflexních vest a vydaly se na obhlídku provozu. Nejprve se všichni účastníci zvážili na velké nákladní váze – takže již víme, že celá naše výprava měla celkovou hmotnost 1.850 kg J.

Prošli jsme kolem balíků roztříděného papíru (1 balík může vážit až půl tuny), minuli jsme balíky roztříděných plastů a došli jsme až do veliké třídící haly. Viděli jsme pracovníky, jak ručně třídí papír podle druhu (kartóny, noviny, časopisy, ostatní papír). Potom jsme prošli kolem plochy, kde se třídí plasty. Následovala prohlídka třídicí linky, kde pracovníci z pomalu projíždějícího pásu vybírají plasty dle druhu, materiálu a barev. Nakonec jsme si prohlédli lis, kde se vytříděný odpad balíkuje a připravuje k odvozu pro další zpracování.

Posledním zastavením před odjezdem do školy byl výběh vysoké lesní zvěře (jeleni, laně, daňci), který také patří pod firmu JIHOSEPAR, a.s. Děti si zblízka prohlédly zvířátka a potom již následovalo rozloučení s naším průvodcem, který dětem po celou dobu exkurze byl k dispozici, dbal na bezpečnost a průběžně odpovídal na dotazy. Kolem dvanácté hodiny polední jsme usedli do autobusu. Jaké to bylo překvapení, že již necestujeme sami, ale naši společnost vytvořilo neskutečně veliké množství much, které se v průběhu čekání autobusu pohodlně usadilo na sedačky, okna, klimatizaci, záclonky a všechny další dostupné plochy. S touto neodbytnou „muší kolonií“ jsme cestovali nazpět do Přídolí. V průběhu cesty se většina hmyzu uvelebila někam mimo náš dosah a trpělivě vyčkávala svého vysvobození.

Z této poznávací akce jsme se vrátili v čase vhodném na mírně pozdnější oběd. Přivezli jsme si zážitky z firmy starající se o dobré využití surovin, které by jinak zbytečně skončily někde na skládce či dokonce třeba pohozeny v přírodě – a to si přece nikdo z nás nepřeje!

Datum vložení: 29. 4. 2022 15:16
Datum poslední aktualizace: 11. 9. 2022 20:00

Svátek má Jiří

• Světový den laboratorních zvířat