Jak jsme prožili první pololetí školního roku 2020/2021

Prázdniny utekly jako voda. Tento školní rok jsme se do školy všichni těšili, nejen na své kamarády, ale také na naše učitele, vychovatele, asistenty, kuchařky a pana školníka, s nimiž jsme se díky distanční výuce v druhém pololetí minulého roku delší dobu neviděli.

Jako vždy si na začátku školního roku nejdříve ve třídách společně vytváříme pravidla, abychom se všichni ve škole cítili dobře a v bezpečí. Dobré vztahy založené na přátelství a toleranci jsou pro nás velmi důležité.

Tento školní rok nám přinesl mnoho novinek.

Rozšíření základní a mateřské školy

Již o velkých prázdninách započaly práce na rozšíření naší školy a školky. Přibydou nám tak nové učebny. Představte si, že celé přízemí školy bude patřit školní družině, která se propojí se školní zahradou.

Nový školní vzdělávací program

Úplně nový máme i Školní vzdělávací program s názvem Učit se učit, myslet a žít, jehož motto zní: „Vzdělávání mysli bez vzdělávání srdce není žádné vzdělávání“/Aristoteles/. Novinkou v programu je propojení původních předmětů Vlastivěda a Přírodověda do jednoho s názvem Člověk a jeho svět. Páťáci mají v rozvrhu nový předmět Zdravotní a osobnostní výchova a ve čtvrtém a pátém ročníku je nově předmět Informatika a robotika. Další novinkou je výuka anglického jazyka již od 1. ročníku. Učíme se hravou formou pomocí básniček, říkadel a písniček.

Projektové dny

Hned v září nás čekaly tři projektové dny.

4. září zorganizovala škola ve spolupráci se školní družinou projekt „Život v lese“. Navštívili jsme nové Informační středisko Olšina, kde pro nás připravili zajímavý interaktivní program o rostlinách a živočiších, které můžeme spatřit u nás v přírodě.

8. září jsme se v rámci projektu „ O čem mluví knihy“ rozjeli do města Písku. Na chvíli jsme se ocitli v roli autora či ilustrátora dětských knížek. Mimo jiné jsme zde navštívili oblíbenou expozici „Mraveniště“. Na závěr jsme dobrou zmrzlinou potěšili i naše chuťové pohárky.

11. září jsme se vlakem vyrazili do Českých Budějovic, kde jsme se zúčastnili projektu „Putování od Bludného kamene aneb České Budějovice gotické“. Naštěstí jsme nezabloudili a vrátili se do školy, kde tento projekt pokračoval v dalších vyučovacích předmětech. Například v hodinách Člověk a jeho svět jsme ve skupinách vyhledávali informace o vzniku středověkých měst a životě v nich.

Plavecký výcvik

Hned druhý týden v září začal také pravidelný plavecký výcvik, který je nedílnou součástí tělesné výchovy. Na naší škole se ho pravidelně účastní všechny ročníky. Z důvodu epidemie covid-19 sice výcvik neproběhl celý, ale stejně jsme si ho všichni moc užili. Stihli jsme i plavání v tričkách, to aby nás nezaskočila situace nechtěného pádu do vody.

Distanční výuka

Díky nepříznivému vývoji koronavirové situace se začalo v polovině října vyučovat opět distančně. Nenechali jsme se však zaskočit. Pro potřeby domácí výuky byl vytvořen nový rozvrh. Každému žáku z naší školy byl zapůjčen školní tablet či notebook. Distanční výuku zpestřovaly online učebnice, jejichž součástí jsou nejen výuková videa, ale i mnoho zajímavých interaktivních cvičení. Pravidelné online hodiny probíhaly v programu Google Meet.

V půlce listopadu se žáci prvních a druhých ročníků mohli vrátit zpět do lavic. I přes mnohá omezení jsme si nenechali zkazit dobrou náladu.  V rámci tělesné výchovy si děti  uspořádaly třídní drakiádu. Chytit dobrý vítr je základ, pak už to jde samo.

Prosinec

V prosinci se do školních lavic vrátili i naši starší spolužáci.  Moc jsme se ve škole nevídali, protože se naše třídy musí učit odděleně, ale i tak to byl hezký pocit, že jsme zase všichni pohromadě v jedné škole. Na svatou Barborku, 4. prosince, nás navštívil Mikuláš s čertem. Protože jsme byli hodní, přinesli nám i něco dobrého na zub. Advent mohl začít. Vyzdobili jsme si třídy, vyprávěli jsme si o adventních a vánočních tradicích nejen našich, ale i o těch ve světě. Předvánoční těšení nám zpestřila vánoční keramická dílna. Tolik andílků pohromadě jste ještě neviděli. Se svými kamarády jsme si užili vánoční třídní posezení a hurá na prázdniny, vždyť Vánoce už ťukaly na dveře.

Leden

Po Vánocích se do školy vrátili jen žáci prvního, druhého a třetího ročníku. Starší spolužáci se ještě učí distančně a my se těšíme, až se s nimi budeme moci ve škole zase potkávat. Dostali jsme také vysvědčení – tedy ne všichni, ale jen prvňáčci, druháci a třeťáci. Naši starší spolužáci ho do ruky nedostali, ale mohli si ho prohlédnout alespoň v elektronické podobě. A také si spolu s třídní učitelkou při online hodině popovídali o tom, jak se dětem učení dařilo. Také jsme od našich učitelů dostali k vysvědčení slovní hodnocení. Všichni jsme se moc snažili, a tak jsme měli na vysvědčení hezké známky.

Datum vložení: 1. 2. 2021 22:08
Datum poslední aktualizace: 11. 9. 2022 19:58