Adaptační proces

Adaptační proces – první krůčky dítěte v MŠ

Prostředí rodiny a mateřské školy se od sebe navzájem značně liší, přesto mají jeden velký a společný cíl - radostný a spokojený rozvoj dítěte. Snahou všech zaměstnanců školky je vytvářet dětem takové prostředí, ve kterém se budou cítit bezpečně a kde bude respektována jejich individualita, což jim umožní chovat se a vyvíjet se zcela přirozeně. V naší mateřské škole proto dbáme na to, abychom co nejpřirozeněji zařadili dítě do nového prostředí.

Nově příchozím dětem nabízíme adaptační režim přizpůsobený individuálním potřebám dítěte. Doporučujeme, aby byl zpočátku  pobyt dítěte v MŠ kratší s postupným prodlužováním. Prvním krůčkům dítěte ve škole může být přítomen rodič, případně prarodič, který je nejen oporou dítěti, ale poskytuje také učitelkám  informace o dítěti, jeho návycích a projevech v chování. Dítěti je umožněno používání specifických pomůcek pro zajištění pocitu bezpečí a jistoty (např. vlastní hračka, dudlík…)

Pokud se nově příchozí dítě odmítá zapojit do činností v MŠ, má možnost dění ve třídě pouze sledovat. Do činností dítě nenutíme, ale snažíme se, aby byly pro něho atraktivní a probudily v něm touhu účastnit se jich společně s ostatními dětmi.

Svátek má Taťána

• Velký pátek