Filozofie školy

Naše škola pracuje podle školního vzdělávacího programu, který nese motto: „Vzdělávání mysli bez vzdělávání srdce není žádné vzdělávání“ (Aristoteles). Tato slova vyjadřují základní filozofii naší školy. Co je pro naše žáky důležité?

RESPEKT

Nestojím na jedné straně a učitel na té druhé, jsme tu všichni společně. Vytváříme jeden celek se všemi, kteří ve škole pracují a učí se, respektujeme vzájemně svou osobnost a jedinečnost. Respekt k sobě, k druhým, k životnímu prostředí promítáme do způsobu komunikace, vytváření vztahů a chování.

POROZUMĚNÍ A POZNÁNÍ

Učím se porozumět sama sobě, své mysli, tělu a emocím.

SVOBODA, BEZPEČÍ A ODPOVĚDNOST

Každý může být sám sebou a může vyjadřovat svůj názor bez obavy z hodnocení či odsouzení. Nehodnotím, nesoudím, ale naslouchám, diskutuji, argumentuji. Dodržuji pravidla, která jsme si ve třídě společně vyvodili, dodržuji školní řád, chovám se tak, abych nezraňoval ostatní, ale abych je podporoval a pomáhal jim. Také vím, že za své chování a jednání jsem zodpovědný já sám a jsem připravený nést důsledky svých rozhodnutí.

OTEVŘENOST

Vím, že otevřenost, upřímnost a pravdivost vůči sobě samému i okolí odemyká srdce mé i druhých.

DŮVĚRA

Víra v sebe, druhé i svět mi pomáhá být silným. Věřím, že záleží na mně i na ostatních, v jakém světě budeme žít, věřím, že mohu zažívat úspěchy, radosti, pocity štěstí, které mohu také rozdávat druhým. S touto vírou dokáži zvládat i nepříjemné události, které život provázejí.

TVOŘIVOST

Nenechávám se svazovat jedinou cestou, hledám různé postupy řešení úkolů a různé možnosti svého vyjádření. Výsledek mého snažení nemusí být dokonalý, ale je odrazem mé osobnosti, mého vnímání světa a mých schopností a dovedností. Jsem to JÁ.

Svátek má Josef

• Mezinárodní den invalidů

Zítra má svátek Světlana

• Světový den frankofonie